Şehri Keşfet
Türkiye’nin en büyük limanlarından birine sahip olan İzmir, tarihi boyunca ticari ilişkilerin yoğun yaşandığı bir şehir olmasının yanı sıra ülke tarihinin ilk fuarlarına da ev sahipliği yapmıştır.
Köklü ticari geçmişi ve haraketli iş yaşamı İzmir’i ülkenin en önemli şehirlerinden biri haline getirmiştir. İzmir tarihi yerleri ile de dünyanın ilgisini çekmeyi başararak, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Efes ve Bergama antik kentleriyle binlerce turistin uğrak noktası haline gelmiştir.
Kıyı şeridi ve tarihi yerleri ile dikkat çeken İzmir, modern alışveriş merkezleriyle, zengin mutfağıyla ve haraketli gece hayatıyla da katılımcılarımızı ve ziyaretçilerimizi büyülü bir yolculuğa çıkartmaya hazır.
 
Ticareti Keşfet
İzmir tarihsel olarak temel ekonomik göstergelerde ülkenin en önemli illeri arasında yer almaktadır.
Bölgenin pek çok ekonomik gösterge açısından üst sıralarda yer almasının önemli nedeni güçlü tarihsel kökene sahip ekonomik ve ticari ilişkileriyken, bu pozisyonunu yıllar boyunca koruyabilmesinin temel nedenlerinden biri de yüksek ekonomik performansı olmuştur.
ABD'de bağımsız bir araştırma kuruluşu olan Brookings Enstitüsü tarafından hazırlanan, en büyük 200 metropol ekonominin incelendiği 2014 Global Metro Monitor raporuna göre İzmir, dünyanın en hızlı büyüyen ikinci metropol ekonomisi konumundadır.
 Bu bağlamda İzmir;
 Türkiye’nin ikinci en büyük ticaret merkezi olarak;
Türkiye’nin toplam sanayi üretiminin %9.3‘ünü gerçekleştirmektedir.
9'u aktif, 4'ü inşa halinde 13 organize sanayi bölgesi, 2 serbest bölge, 4 teknoloji geliştirme bölgesi ve 4 ana ticaret limanı ile İzmir; bölgenin yatırım için cazibe merkezidir.
 
Limanları Keşfet 
İzmir ulusal ve uluslararası deniz ulaşımı açısından oldukça büyük bir potansiyele sahiptir. Alsancak, Aliağa-Nemrut, Dikili ve Çeşme limanları deniz ulaşımında önemli noktalardır. Yapımı devam etmekte olan ve işletmeye alındığında Dünya’nın en büyük on limanı arasında yer alacak Çandarlı Limanı da İzmir’in potansiyelini önemli oranda artıracak bağlantı noktalarından biri olacaktır.
  
 
Yatırımı Keşfet
İzmir gerek coğrafi avantajları gerekse ekonomi ve sanayi potansiyeliyle yatırımcıların tercih ettiği illerden birisidir. 9 üniversitesiyle yatırımcılara iyi eğitim görmüş iş gücü sağlayan İzmir, modern ve eğlenceli şehir yaşamıyla da keyifli bir sosyal yaşam sunmaktadır. İzmir’de doğrudan yabancı yatırım sayılarına bakıldığında, Alman firmalarının yaklaşık %25’lik oranla ilk sırada olduğu görülmektedir.   
 
İzmir’de Doğrudan Yabancı Yatırım’ın sektörel çeşitliğine bakıldığında büyük bir kısmının perakende ve toptan ticaret yapan firmalar olduğu görülmektedir. İmalat sektörüne baktığımızda gıda, enerji, makine imalatı ve kimya sektörleri öne çıkmaktadır. Özellikle imalat sektöründe faaliyet gösteren firmalar yarattıkları iş gücü ve katma değer açısından çok önemli bir paya sahiptir.
 
Ayakkabı Sektörünü Keşfet
 
Rakamlarla Türk ayakkabı sektörü:
 
- Ayakkabı üretiminde 1200 yıllık köklü bir geçmiş,
- İyi gelişmiş ve organize olmuş modaya uygun yüksek kalitede üretim yapan firmalardan oluşmuş bir endüstri,
- Dünyanın en büyük 7., Avrupa’nın ise en büyük 2. üretici ülkesi,
- Yıllık 400 milyon çift ayakkabı üretimi,
- 2015 verilerine göre yılık yaklaşık 1,5 milyar dolarlık dış ticaret hacmi,
- Toplamda 6767 üretici firma.
 
İzmir’in Rolü:
 
- Türkiye’deki ayakkabı üretiminin %40’ı İzmir firmaları tarafından piyasaya sunulmaktadır.
- Ayakkabı üretim bölgeleriyle sektörün öncü şehirlerinden biridir. 
- Türkiye’nin dış dünyaya açılan kapısı, İzmir limanından dünyanın her yerine kolaylıkla sevkiyat yapılmaktadır.